Klimatizácia ochladí váš byt, dom, kanceláriu na príjemnú teplotu počas horúcich letných dní. Vyhnete sa tak neznesiteľným horúčavám, ktoré nám všetkým komplikujú život a majú na svedomí prebdené noci, nadmerné potenie či celkovú slabosť organizmu. Vysokým teplotám najhoršie odolávajú najmä malé deti, starší ľudia a ľudia so zdravotnými problémami. Klimatizácia tak môže byť doslova záchranou počas horúcich dní a nocí. Ak sa rozhodnete pre úspornú klimatizáciu v energetickej triede A+ až A++, môžete ušetriť energiu aj bez obmedzenia vášho domáceho pohodlia. Moderné klimatizácie majú veľmi nízku hlučnosť a tichý režim počas nočnej prevádzky, vďaka ktorému sa postarajú o váš nerušený spánok (20 – 30 dB). To znamená, že o vašej klimatizácii nebudete počas dňa a v noci ani vedieť. Možnosť ovládania na diaľku cez aplikáciu v smartfóne oceníte vždy vtedy, keď sa vrátite z práce do príjemne vychladeného bytu. Stačí jeden klik v aplikácii a klimatizáciu si zapnete kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Klimatizácia je zariadenie, ktoré vzduch nevymieňa, ale dôkladne ho upravuje - chladí a zbavuje vlhkosti. Klimatizačná jednotka pracuje na rovnakom princípe ako chladiace zariadenie (napr. chladnička), na princípe výmeny a presunu energií. To znamená, že ak v miestnosti chladíme, odčerpávajú z nej teplo. Dopravu a cirkuláciu chladiva zaisťuje vysoko efektívny motorový kompresor, ktorý dodáva potrebné tlaky nutné k funkcii chladiaceho okruhu. Vo vnútornej jednotke sa chladivo odparuje. Vo vonkajšej jednotke dôjde ku skondenzovaniu chladiva a odovzdanie tepelnej energie do vonkajšieho prostredia (vonkajšia jednotka kúri, preto nemôže byť umiestnená v uzavretých a nevetraných priestoroch). Od vnútornej jednotky je nutné zaistiť odvod skondenzovanej vody, pretože vzduch prúdiaci cez výparník vnútornej jednotky obsahuje určité percento vlhkosti, ktorá pri ochladení vzduchu skondenzuje, preto je potrebné od vnútornej jednotky zabezpečiť odvod skondenzovanej vody.

Pokiaľ sa jedná o jednotku s reverzáciou, čiže tepelným čerpadlom, je vonkajšia jednotka vybavená navyše reverzačným ventilom (štvorcestný ventil), ktorý podľa nastavenia obráti chod chladiaceho okruhu, takže vnútorná jednotka začne kúriť a vonkajšie chladiť. Všeobecne platí že z 1 KW elektrickej energie dokáže vytvoriť 2,5 - 4 KW energie tepelnej (v závislosti na vonkajších podmienkach a typu zariadenia). Takto vybavené klimatizácie sa používajú pre kúrenie hlavne v prechodných obdobiach.

Vyberte si podľa značky

DAIKIN
LG
Mitsubishi
Samsung
Sinclair
Toshiba
VIVAX
Whirlpool